NKE - NAPELEMES KISERŐMŰVEK

 
A VHJ KFT. AZ NKE PROJEKT MŰSZAKI ADATOK LINKEK ÉS LETÖLTÉSEK KAPCSOLAT
 

AZ NKE PROJEKT

A VHJ Kft. 2009-ben sikeresen pályázott a MAG Zrt. által meghirdetett Közép-Magyarországi Operatív Program „Vállalati innováció támogatása” elnevezésű pályázati konstrukciójára.

E pályázati projekt célja olyan, hálózathoz csatolt napelemes inverterek kifejlesztése volt, amelyek főként családi házak és egyedi háztartások hálózati villamos energia felhasználásának csökkentését segítik elő. Az ilyen, 5kW-nál kisebb teljesítményű rendszereket háztartási kiserőműnek nevezik és az energiaszolgáltatóval kötött megállapodás alapján éves elszámolási rendszerben működnek, azaz a fogyasztónak csak a közcélú hálózatból ténylegesen elhasznált és a kiserőmű által a hálózatba betáplált energia különbségét kell a szolgáltatónak megfizetnie.

Napjainkban a piacon kapható inverterek két nagy csoportba sorolhatók: hálózathoz csatolt (grid connected) és önállóan működő (stand alone) inverterek csoportjába.
- A hálózathoz csatolt inverter (grid connected) a napelem által szolgáltatott energiát a hálózatba táplálja és csak akkor működőképes, ha van hálózat. Hálózati feszültség kiesésekor hiába süt a nap, a hálózathoz csatolt inverter ilyenkor nem tud működni.
- Az önállóan működő (stand alone) inverter a napelem által szolgáltatott energiát hálózat független fogyasztók táplálására alkalmas formára alakítja át. Ez tipikusan egy akkumulátor töltését, vagy egy villamos motor táplálását jelenti. Ez a fajta inverter viszont nem alkalmas a napenergiának a hálózatba való visszatáplálására.

A VHJ Kft. a projekt keretein belül háromféle napelemes kiserőművet fejlesztett ki. Az inverterek eltérő névleges teljesítményük alapján az NKE-1250, NKE-2500 és NKE-5000 nevet kapták.

A NKE típusú napelemes kiserőművek nagy előnye, hogy egy szünetmentes tápegységgel kiegészítve alkalmasak az előbb említett mindkét feladat ellátására. Ha van hálózat, akkor a napelem által szolgáltatott energiát betáplálják a hálózatba, ha pedig nincs hálózat, de a napelemek termelnek energiát, akkor a szünetmentes tápegység akkumulátorait töltik. Ily módon hálózat kimaradása esetén lényegesen meghosszabbítható az UPS egység áthidalási ideje.

KMOP-1.1.4-09-2009 Projekt beszámoló

Az első négy prototípus képei:

együtt NKE-1250 nyitva NKE-2500 nyitva NKE-5000 nyitva